Mide Kanseri

Mide kanseri, diğer kanser hastalıklarında olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tam iyileşme yani kür şansının fazla olduğu bir kanser çeşitidir.
 

Mide kanseri, diğer kanser hastalıklarında olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tam iyileşme yani kür şansının fazla olduğu bir kanser çeşitidir.

Mide Kanseri Nedenleri 
  • Ülser
  • İlerlemiş yaş 
  • Erkek olmak (erkeklerin bayanlara göre mide kanserine yakalanma ihtimalleri daha yüksektir bunun basşıca nedenlerinden birisi beslenme şeklidir)
  • Vücudumuzun ihtiyacından fazla tuz kullanımı ve konserve yiyeceklerin fazla kullanımı mide kanseri riskini artırır her ne tüketiyor olursak olalım mevsiminde ve sağlık şartlarına uygun olarak tüketmemiz gerekir.
  • Birçok kanser hastalığında olduğu gibi mide kanserinin başlıca aktörlerinden biride başlı başına kanserojen madde olan sigaradır.
  • Kronik olarak gastrist sorunu yaşayan insanlarda mide kanseri riskini artıran bir diğer faktördür.
  • Kalıtsal olarak mide kanseri geçmişi olanlarda ve kansızlık durumlarında risk artmaktadır.
 
Çalışılan işlerde kimysal madde maruziyeti yaşıyorsak ve alkol kullanıyorsak ta maalesef mide kanserine zemin hazırlıyor olabiliriz.
 
Mide kanseri Erken Evre Belirtileri:
 
Vücudumuz birçok durumda ters giden kendi düzenini bozan olaylara tepkisiz kalmaz ve bize bazı sinyaller verir mide kanseri riski olan durumlardada; midede yanma, yemek sonrası, hazımsızlık, şişkinlik olması, mide bulantısı, iştah kaybı gibi erken dönemde bize sinyaller yollayabilir. İleriki dönemlerde ise bu belirtilerin yerini; kilo kaybı, dışkıda kan görülmesi, yemeklerden sonra midede acı ve şişlik, kusma, kusmada kan gelmesi gibi belirtiler oluşabilir.
 
Mide kanseri Teşhis Yöntemleri:
 
Asıl ve kesin teşhis endoskopi yöntemi ile midenin incelenmesi ve biyopsi yapılması ile koyulabilir.
 
Mide Kanseri Tedavi Yöntemleri
 
Cerrahi radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri ile tedavi uygulanabilir.
Gastrektomi denilen yöntemle midenin kanserleşmiş bölümü alınıyor ve akabinde kemoterapi ve radyoterapiile destek tedavi uygulanıyor.
Mide sağlığımızı korumak için alınması gereken önlemler
Öncelikli olarak az öğünde sık yemek yemekten se sık sık öğünlerde az az yeme alışkanlığı kazanmamız önemli bir önlem olacaktır.
Hızlı yemek yemekten sakınmamız ve lokmaları iyice çiğneyip yiyerek midenin işini kolaylaştırmamız mide sağlığımız için önemlidir.
Aksam yemeklerini erken yemek ve gece midenin dinleniyor olması da önemli bir detaydır.
Aşırı baharat ve yağlı yiyeceklerden sakınmak gerekir.
Midemizi sigara ve alkol maruziyetinden korumak bir başka önemli tedbirdir.
Stresten mümkün olduğunca sakınmak gerekir.
Asitli yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir, çünkü fazla asit maruziyeti mide asit düzeyini etkiler ve midede kanserleşmeye sebep olabilir.

Facebook sayfamızı beğenerek bizi takip edebilirsiniz.

Akciğer   Kanseri için tıklayınız

Meme      Kanseri için tıklayınız

Prostat    Kanseri için tıklayınız

mide        Kanseri için tıklayınız

Lenf         Kanseri için tıklayınız

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar