Mesane Kanseri,Belirtileri,Tedavi Aşamaları

Mesane kanseri, Mesane kanseri ameliyatı, Mesane kanseri belirtileri, Mesane kanseri bitkisel tedavi Mesane kanseri, Mesane kanseri ameliyatı, Mesane kanseri belirtileri, Mesane kanseri bitkisel tedavi, Mesane kanseri evreleri, Mesane kanseri ilaçları, Mesane kanseri nasıl teşhis edilir, Mesane kanseri neden olur, Mesane kanseri nedenleri, Mesane kanseri
 

Mesane kanseri tedavisi hangi aşamalardan oluşur sorusu yıllardır sorugelen bir sorudur ve uzmanlar bu sorunun cevabını şu şeklde vermektedirler. Mesane kanseri  tedavisi ilk aşama olarak endoskopi ile başlamaktadır. Endoskopi ise mesanenin içinin görüntülendiği bir yöntemdir.

 

 Mesanenin için gözle görüldüğü gibi büyültülerek de görülebilmektedir. Bu aşamada mesane içinde tümöre rastlanırsa kapalı sistemlerle tümör kesilerek tamamen dışarı çıkartılıyor. Çıkarılan parça patolojik incelemeye gönderiliyor. İnceleme sonunda tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu belirleniyor.

 

Mesaneden alınan parça kötü huylu bir tümör ise hastalığın evresi ve mesanenin hangi tabakasına kadar yayıldığı da bu incelemenin sonunda belli oluyor. Yüzeysel tümörler olarak tabir edilen tümörler ise kaslara kadar inmemiş olan tümörlerdir. Bu çeşit tümörlerde tedavi başarısı oldukça yüksektir ve kalıcı kür yani iyileşme sağlanabilir. Kanser hastalığı genel olarak teşhisten sonra iki yıl düzenli olarak endoskopik yöntemler kullanılarak kontrollere devam edilir. 

Mesane Kanseri Sebepleri?

Mesane kanserinin oluşumunda sigara oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Sigara kanser türleri arasında en çok akciğer kanserini tetiklemektedir. Sigaranın etken olduğu kanser türleri incelendiğinde akciğer kanserinden sonra mesane kanseri ikinci sırada gelmektedir. Bu kanser türünü ise mesane kanseri izlemektedir. Sigaranın mesane kanserinin oluşumunda birebir etkili olduğu ise kanıtlanmıştır. Bazı kimyasallar da mesane kanserinin oluşumunda etkilidir ki boya sanayinde kullanılan kimyasallar bunlar arasındadır.

Boya üretiminde çalışan insanlar kullanılan kimyasallardan ötürü risk altında bulunmaktadır. Bu sektörde çalışan insanların daha dikkatli davranması gerekmektedir. Genetik faktörler ve çevresel durum da bu kanser türünün oluşmasında önem taşımaktadır. Eğer ailede daha önce mesane kanseri olmuş burusu varsa birey dikkatli olmalı ve belirli aralıklarla gerekli olan kontrollerden geçmelidir. Mesane kanseri en fazla nüks eden kanser türlerinin arasındadır. Bu durumdan ötürü tedavi sürecinin ardından kontroller aksatılmadan yapılmalıdır.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar