Meme Kanseri Teşhis Yöntemi Mamografi Uygulamaları

meme kanseri,kanser,kanser tarama testleri,mamografi,meme kanseri teşhis yöntemleri Meme kanseri teşhis yöntemlerinden olan mamografi yöntemi ve uygulama şekillerini tanıyalım.
 

Meme Kanseri Teşhis Yöntemleri

Mamografi, Meme kanserinin teşhisindeki kullanılan en etkili görüntüleme yöntemlerinden birtanesidir.

Memede, elle muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormal yapıların tespit edilmesi amacıyla uygulanan mamografi yönteminde elde edilen sonuçlar, meme kanseri teşhisi koyulmasında son derece önemlidir.

Mamografi her yaştan bayana yapılabilecek bir yöntemdir ve meme kanseri teşhisinin koyulup ondan sonra takip edilecek yöntemler içinde yol gösterici bir yöntem durumundadır. Her hangi bir tıbbi gereklilik dışında mamografi bir şikayet durumu olmasa da her 35-45 yaşındaki bayanlara yılda bir olmak şartıyla uygulanması son derece önemlidir.kanser hastalığında unutulmaması gereken en önemli unsur erken teşhisin hayat kurtarıcı olmasıdır.

Meme kanseri tedavisi erken teşhis neticesinde çok olumlu sonuçlar veren bir kanser çeşitidir.50 yaşının üzerinde ki bayanlarda ise 2 yıllık dçönemler halinde mamografi çektirmemeleri ve elle kendi muayenelerini 
yapmaları önemlidir.  Çekim yapılırken meme, cihazın iki tabakası arasında birkaç saniye süreyle hafifçe sıkıştırılır.

Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu zamanda mamografi çekilmesi, özellikle memeleri hassas kadınlara önerilir. Mamografiden en etkili neticeyi alabilmek için mamografisinin adet bitimi sonrasındaki hafta çekilmesi en uygun süreçtir. Mamografi çekiminde görüntü kalitesi ve yanıltıcı bir etki oluşmaması için  koltuk altı deodorantı, pudrası, losyon vb. koku ve maddeler kullanılmamalıdır.

Normal mamografide, meme dokusu 2 plaka arasında sıkıştırılarak iki pozisyonda filmleri alınır. Bu şekilde tüm meme dokusu ancak 2 boyutlu olarak değerlendirilebilir. Bütün meme dokusu sadece iki kesitle değerlendirildiğinden, özellikle yoğun meme dokusu söz konusu olduğunda kanserli alan diğer dokular arasında gizlenebilir. Bu kısıtlılık nedeniyle mamografinin doğru tanı koyabilme oranı en iyi merkezlerde bile % 85 sınırında kalmaktadır.

Günümüzde gelişen teknolojiye pararel olarak tomosentez yöntemi uygulanmaya başlamış ve alınan görüntülerle daha doğru ve net bir teşhis koyma imkanına ulaşılmıştır.

Tomosentez ile bu problem aşılmıştır. Dijital Tomosentez cihazı ile memenin milimetrik kesitleri alınmakta ve 3 boyutlu görüntüsü elde edilmektedir. Bu şekilde memenin iç yapısı daha net olarak görüntülenmekte ve varsa tümörün 3 boyutlu olarak yeri tespit edilebilmektedir.

Mamografi çekimi kadar meme kanseri teşhisinde erken tanı koyulabilmesi için elle meme muayenesini bayanların yapması son derece önemlidir.unutulmaması gereken en önemli konu kendi vücudunuzu en iyi siz tanırsınız ve en küçük bir anormalliği en iyi siz fark edebilirsiniz. Kanser tedavisi zor ve uzun bir süreçtir.tedavi başarısı içinde kanser teşhisinin erken koyulabilmesi son derece önemlidir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar