Kolon Kanseri Belirtileri

kolon kanseri belirtileri,kalın bağırsak kanseri,kalın bağırsak kanser belirtileri,kolon kanseri ted Kanser çeşitlerinden olan kolon kanseri de diğer kanser çeşitleri gibi kanser belirtileri verir,.Kolon kanseri belirtileri ile kanser teşhisi erken koyulabilir.
 

KOLON KANSERİ

Kolon kanserinin diğer adı kalın bağırsak kanseridir.Kolon yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve sindirim sistemi için son derece önemli bir organdır.Kalın bağırsak kanserinin erkeklerde görülme sıklığı ile kadınlara oranla çok fazla bir farklılık göstermez. 

Kolon kanseri Nedenleri

Kolon kanserinin akciğer kanserinde sigaranın olduğu gibi kesin bir nedeni yoktur.Bağırsak kanserinde kanser nedeni genel olarak çevresel ve kalıtsal faktörler önemli bir yer tutmaktadır.Ailesinde kolon kanseri öyküsü olanların kolon kanseri tetkiklerinin tespitinde uygulanan yöntemleri sık sık kullanması erken teşhis açısından sı-on derece büyük bir önem taşımaktadır. Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Kolon Kanseri Belirtileri

Beslenme, kolon kanserinin sebepleri açısından çok önemli yer tutmaktadır.Beslenmesinde batı tarzı diyet uygulayan insanlar da görülme sıklığı oldukça ileri boyutttadır.Beslenmenin haricinde de kanserojenlere olan maruziyetlerde bir diğer risk faktörlerini oluşturmaktadır. 

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri ilk evrelerinde karın bölgesi ve çevresinde dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal belirtileri vererek belirti gösterir.Hastalarda kansere bağlı olarak  kabızlık olabilir. Kullanılan ilaçlara rağmen bu kabızlık durumu hala devam edebilir bu durumda doktorun ek tetkiklere başvurması teşhis için önemlidir.Böylece herhangi bir hastalık varsa erken tanı konmuş olur ve hastaların geleceği açısından çok önemlidir.

Bağırsak Kanseri Sebepleri

Erken evrede koyulan bağırsak kanseri küratif bir tedavi ve sosyoekonomik durumun korunabilmesi için önemlidir.Erken evrede teşhis koyulamamış  kolon kanserli hastalarda kanser kolon içerisinde büyüyerek kolonun daralmasına sebep olabilir.Bu tıkanıklığa bağlı olarak ciddi problemler kendisini gösterir.Böyle bir tıkanıklık durumunda atılan dışkı miktarında ki azalma bağırsak içinde dışkı birikmesine sebep olabilir ve buda kabızlıklara ve ağrı nöbetlerine sebep olabilir.

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri tedavi edilmez ise  daha da ilerlerse belirtiler ağırlaşır. Yorgunluk, kilo kaybı ve iştahsızlık belirginleşir. Hasta hiçbir şey yemek istemez. Kansızlık ortaya çıkar ve hastanın rengi atar. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün bu şekilde sürer. Daha sonra kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılabilir.

Fakat bu olay her zaman böyle sürmez. Bir-iki defadan sonra bağırsak hiç açılmamak üzere kapanır. Hastanın durumu oldukça ağırlaşır. Kana zehirli maddelerin geçişi başlar. Bu dönemde başvuran hastaların karınları açılır ve tümörün ameliyatla alınıp alınamayacağı kararlaştırılır. Sıklıkla bu evrede tümörün çıkarılması çok zordur.

kolon kanseri

 

Facebook sayfamızı beğenerek bizi takip edebilirsiniz.

Akciğer   Kanseri için tıklayınız

Meme      Kanseri için tıklayınız

Prostat    Kanseri için tıklayınız

mide        Kanseri için tıklayınız

Lenf         Kanseri için tıklayınız

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar