Safra Kesesi Tümörü

Safra kesesi tümörleri kanser türleri içerisinde az bir yer tutar. Safra kesesi tümörü tedavisi ve safra kesesi tümörü belirtilerini bu yazımız da bulabilirsiniz.
 

SAFRA KESESİ TÜMÖRÜ

safra kesesiSafra kesesi tümörleri bütün kanser olguları içerisinde %4 lük bir yer tutmaktadır.Safrakesesi tümörleri incelendiğinde yapılan araştırmaların çok büyük bir kısmında safra kesesi taşları bulunur.Bu nedenle safra kesesi taşlarının safra kesesi tümörü oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.Safra kesesi taşına rastlanan toplumlarda safra kesesi tümörüne daha fazla tümör teşhisi koyulmaktadır.  

SAFRA KESESİ TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ

Safra kesesi tümör belirtileri iştahsızlık,bulantı,kusma ve kilo kaybı olarak kendisini gösterir.Safra kesesi tümörü teşhisini geciktiren nedenlerin başında bu belirtiler birçok hastalıkta ortak olmasıdır. Karnın sağ üst bölgesinde, arkaya doğru yayılan ve ge­celeri artan ağrı hastaların birçoğunda kendisini gösterir. Hastalık ilerleyen dönemlerinde vermiş olduğu belirtilerin şiddetini arttırır.Hastalığın ilerleyen dönemlerinde hastaların yarısından çoğunda sarılık meydana gelir.

Safra Kesesi Tümör Tedavisi

Ameliyat öncesinde, olguların en çok yüzde 5′ine doğru tanı konabilir. Kesin tanı konması ancak ameliyat sıra­sında ya da otopside olanaklıdır. Sarılı­ğa yakalanmayan hastalarda, safrakese­si röntgeninde organın tapı dolmaması, varsa ışın geçirmez taşların görülmesi ve duvarın kireçlenmesine bağlı görün­tüler tanı konmasına yardımcı olur (bu sonuncusu hastaların yüzde 25′inde kanserle birlikte görülür).

Ultrason teşhis koyulmasında önemlidir.Safrakesesinin içi ve
çevresiyle safra yolla­rının doğru bir görünümünü verir. Uz­manlar bu yolla doğru bir tanı koyabi­lir. En anlamlı laboratuvar verisi, kan­daki alkalin fosfataz düzeyindeki artış­tır; bunun yanında tıkanma sarılığına özgü tipik biyokimyasal değişiklikler de görülür (kanda 
bilirubin artışı, en­zim tablosunun değişmesi).

 

Safra Kesesi Tümörü Evreleri

Karaciğere yayılım çok sık olarak rastlanan birdurumdur.Safra kesesi tümörü erken evresinde yayılma ana safra kanalına, mideye, onikiparmak bağırsağına, incebağırsağa ve kalın­bağırsağa doğru bir yol izleyebilir. Tü­mör lenf dolaşımıyla onikiparmakbağırsağına ve karın zarı arkasındaki lenf dü­ğümlerine sıçrar. Akciğer, kemik, böbre­küstü bezi gibi uzak bölgelere yayılma karaciğer ve kapı toplardamarlarından kan aracılığıyla olur.

En sık görülen komplikasyonlar safrakesesinin suyla dolması, akut kesesinin irinle dolması, safrakesesi içine kanamalar, safrakesesi ile mide ya da onikiparmakbağırsağı arasında oluşan fıstüller, kalınbağırsakta metastazlardır.Safra kesesi tümörleri genel olarak tedavisi zor olan tümörlerdendir. 

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar