Lösemi

kan kanseri nedir,lösemi belirtileri nelerdir,lösemi tedavi yöntemleri nelerdir Lösemi kan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğlaması sonucu ortaya çıkan bir kanser çeşitidir.Özellikle kanın temel yapısını oluşturan lökositlerin normalden çok fazla çoğalması ile
 

Lösemi kan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğlaması sonucu ortaya çıkan bir kanser çeşitidir.Özellikle kanın temel yapısını oluşturan lökositlerin normalden çok fazla  çoğalması ile oluşan ve bu kontrolsüz çoğalma neticesinde kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması sonucunda  iliklerde tahribat meydana gelir. Böylece kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunmada rol oynayan lökositlerin sayısında tehlikeli olabilecek azalmalar başlar. Bu hasarlar neticesindede  lösemi hastalarınının vücutlarında zedelenmelerin ve kanamaların yoğun görülmesi, hastaların kolay enfeksiyon kapması çok sık olarak rastlanan bir belirtidir. Vücudun bağışıklık sistemi zayıflar.Lösemi kanserinin ileriki aşamalarında  kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına neden olabilir. Lösemi hastalarında zayıflık ve yorgunluk, ateş, bazı nörolojik semptomlar, dişetlerinde şişkinlik ve kanamalar gibi belirtileri de vardır.

Kan kanserinin hücre tipine göre (myeloit, lenfoit gibi) ve hastalığın süresine göre (müzmin ve had) çeşitleri vardır. Bazı tipler daha hızlı ve kötü bir gidiş gösterir. Çocukluk çağında lösemi tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülmektedir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar