Lenf Kanseri

lenf kanseri nedir? lenf kanseri tedavi yöntemleri nelerdir? Lenf kanseri(lenfoma) bağışıklık sisteminin bir kanser hastalığıdır. Lenf kanseri belirtileri ile erken teşhis olan bir lenfoma kanseri tedaviye iyi cevap verir.
 

Lenf Kanseri Nedir

Vücudumuzda önemli görtevleri olan yapılardan birtanesi "lenf" olarak adlandırılan renksiz sıvıyı taşıyan çok küçük damarlardan oluşmuş bir ağ vardır. Lenflerden oluşan bu sisteme genel olarak  "lenfatik sistem" denir. Lenf sıvısının  içinde, bizim vücudumuzdaki enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşan lenfosit adlı beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) bulunmaktadır.

Lenf Kanseri Belirtileri

Vücudumuzda bullunan bu mükembbel sistemin ise bağlantı noktaları ise orta boy bir bezelye büyüklüğünde olan  lenf düğümleridir.

Lenf düğümleri vücudumuzda koltuk altında, ensede, kasıkta, göğüste ve karında yoğun olarak bulunurlar. 

Lenfoma

Lenf düğümleri, lenf sıvısını filtre ederek bağışıklık yanıtının oluşmasını sağlar.Bağışıklık sistemine destek olan diğer organlar ise dalak, timüs bezi, bademcikler ve kemik iliği de lenfatik sisteme dahil olan organlardır.  

Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir

Lenf kanseri diğer adı ile lenfoma en hızlı ilerleyen kanser türlerinden biri olmasına rağmen kanser tedavisine en iyi yanıt veren tedavi başarısı oldukça yüksek olan bir kanser çeşitidir.En önemli belirtileri boyunda, kuk altında ya da kasıklardaki ağrısız bezeler, gece terlemesi, düşmeyen ve sebebi bilinmeyen ateştir. Ayrıca sürekli yorgunluk ve kilo kaybı da lenf kanseri belirtisi olabilir. Ancak bu belirtilerin başka hastalıklarda da görülebileceği unutulmamalıdır.

Lenfoma Nedenleri

Lenf kanseri, lenfoma da diğer kanser nedenleri gibi, genetik yapısı (tohum) ile oynanmış hormonlu sebze ve meyvelerin tüketimi, kozmetik ve temizlikte kullanılan kimyasallar (parfüm, deterjan, şampuan vb.) ve modernleşme ile birlikte gelen sanayileşme (fabrika, egzoz) gibi faktörler ile antijen (yabancı) maddelerin gelişmiş organizma olan insan bedenine girmesi sonucu oluşmaktadır.

Lenfoma Belirtileri

Lenfoma da en sık görülen belirti boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezelerinin ağrısız şişerek ele gelmesidir. Hastalarda bu belirtilerin haricinde sebebi tam açıklanamayan ateş, kilo kaybı özellikle %10 düzeylerinde , gece terlemesi, halsizlik, ciltte kaşıntı. Bu şikayetler, grip gibi başka hastalıkların seyrinde de görülebilir. Bu nedenle bu tür bulguları olan hastalarda lenfoma teşhisini ancak doktor koyabilir.

Lenf Kanseri Tedavisi

Lenfoma tedavisi radyoterapi ve kemoterapi ile yapılmaktadır. Lenfomada tedavi seçimi hastalığın evresine göre planlanacağı için evrelemenin doğru yapılması gereklidir. Histopatolojik olarak tanısı doğrulanan her hastaya uygun evreleme için göğüs, batın, pelvis bilgisayarlı tomografik tetkikleri ve kemik iliği biyopsisi yapılmalıdır.lenf kanseri

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar