Kanser Psikolojisi

Kanser tedavisinde hastalığın seyri ve tedavi uygulamalarında kullanılan ilaçlar kadar hastanın psikolojik durumuda son derce önemlidir.
 

 Hastanıza davranış şekliniz hastanınızın genel psikolojine direk olrak etki edecek bir unsurdur. Hastanıza normalden daha fazla hastalığına bağlı olarak ilgi göstermekten sakınmak son derece önemlidir.

Gerek hastalığın genel riskinden gerekse kaybetme korkusundan dolayı ektra gösterilen ilgi hastanın psikolojisini maalesef olumsuz yönde etkilemektedir.

Tutum ve davranışlarda normal seyrinizin dışına çıkmayıp doğal bir şekilde davranmaya çalışın.

Hastanızı hastalık psikolojisinden uzak tutmaya çalışın ve hastalık hatırlatacak sohbetler ve hasta ziyaretlerinden mümkün olduğunca uzak tutmaya özen gösterin.

Ölüm ve hastalığın gidişatına dair hastanızın yanında konuşmaktan sakınmak gereklidir.

İyi niyetle yapılan iyisin iyi olacaksın gibi iyi niyetle söylenen gözler bile hastanızı olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Televizyon seyrederken dahi kasvetli, dram ve üzücü programlar gibi seçeneklerden uzak tutmaya çalışın.

Eski iyi ve sağlıklı günlere dayalı sohbet etmektense bunun yerine neşeli ve komik konular seçmeniz önemlidir.

Hastanız için uyguladığınız diyet programını onun yanında sizde uygulayın. Hoşunuza gitmese bile hastanızın yanında onunla aynı kategoride ve birlikte yemek yiyin. Hastanızın yemeği ayrıymış hissi vermemeye çalışın.

Hastanızın yanında hastanızın iyileşmesine dair yapacağınız dualar bile onları olumsuz etkileyebilir.

Sizin yaşamış olduğunuz üzüntünün kanser hastanız misli ile falasını yaşamaktadır. Mücadelelerinde kanser hastalarına daha fazla destek olabilmek için siz güçlü olmalısınız.

Hastanız ayakta ya da yatakta olabilir. Günlük giyimi saç-sakalı, görüntüsü kendisini salmış olabilir. Sizler bu görüntüyü tamamlayın, temiz ve şık giydirin, saçı ve sakalı temizleyin. Bayansa kuaföre götürüp makyaj dahi yaptırın. Yani hayattan yavaş yavaş kopmalarına müsaade etmeyin.

Hastalarınızın yanında ödenmemiş ev kiranızdan, kredi kartlarınızdan veya borçlarınızdan bahsetmeyin. Ekonomik sıkıntınızı onlara yansıtmayın. Çünkü sebep olduklarını düşünebilirler. Ve içten içe kendilerine sıkıntı yaratabilirler.

Hastanız sizin ile sohbetlerinde hastalığı sebebi ile öleceğinden bahsedebilir, bu dert beni götürür diyebilir. Zaten bir gün herkes ölecek diye teselli olamaya çalışabilir, vasiyette bile bulunabilir. Sakın bu tuzağa düşmeyin. Aslında sizin düşüncelerinizi öğrenmeye çalıyor olabilir.

Hasta eğer olumsuz bir düşünceye kesin inanmaya başlarsa bu tedavinin bittiği andır. Unutmayın en büyük tedavi psikolojik destekli olandır.

Bir insanın psikolojisi çöker, iyileşme umudunu yitirir ise pes etti demektir. Bu da belki kazanabileceği mücadeleyi ya da cevap verebilecekleri tedavi seçeneklerini kaybediyor demektir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar