Gırtlak Kanseri

larenks kanseri nedir,tedavi yolları nelerdir? Gırtlak Kanseri diğer adı ile Larenks Kanseri kanser hastalıkları içerisinde çok sık rastlanan bir kanser çeşitidir.Larenks kanseri tedavi yöntemleri her geçen gün gelişmektedir.
 

Gırtlak Kanseri Belirtileri nelerdir?        

Tümörün ses tellerinde oluşumundan veya ses tellerine uzanımına bağlı olarak geçmeyen ses kısıklığı oluşur uzun süren ve özellikle iki haftayı geçen ses kısıklıklarında uzman bir kulak burun boğaz hekimine muayene olmak gerekir.

Bogazda bir takılma hissi varsa bir belirti olabilir

Gırtlak Kanseri 

Bogazlarda ve kulaklara yansıyan ağrılar bir belirti olabilir. FACEBOOKTAN SİTEMİZİ BEGENEREK TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Hastalığın ilerlemiş olduğu dönemlerde ise yutma güçlüğü kanlı balgam yutma sırasında ağrı nefes darlığı olabilir.

Kanser boyutu büyümüşse tümör lenf nodlarına uzanıp boynun yanlarında şişlikler oluşturabilir ama bu saydıklarımız ileri dönem için belirtiler grubundadır.

Edevlet E devlet 

Larenks Kanseri Teşhis Yöntemleri

Hasta bu belirtilerin varlığında kbb uzmanı muayesine başvurduğunda hasta rigid veya fleksibl larengoskop ile muayene edilir şüpheli bir olgu durumunda hastaya lpkel veya genek anestezi altında biyopsi yapılır ve şüpheli lezyondan parça alınır ve kesin sonuç patalojisi sonucu ile konulur Hastalığın evresi ise ultrason manyetik rezonas bilgisayarlı tomogrofi pozotron emisyon tomografi yöntemlerinin uygulanması ile konulur ve bu yöntemler neticesinde nasıl bir tedavi yönteminin uygulanacağı belirlenir.

Larenks Kanseri Tedavi Yöntemleri

Cerrahi yöntem bu yöntem ile kimi zaman tümör boyutuna bağlı olarak kanserli doku ile gırtlağın bir bölümü alınarak uygulanabilir hastalığın yayılımın daha fazla olduğu dönemlerde ise gırtlağın tamamı alınıyor ve solunun bogaza açılan trakeostomi denilen kalıcı bir delik vasıdası ile saglanıyor.

hastalık boyun lenf nodlarına uzanım göstermişse boyundaki lenf nodları temizlenir kalıcı tarkeostominin uygulandığı hastalarda ses kalıtesi tamamen kaybolur

Larenks Kanseri Lazer cerrahisi  FACEBOOKTAN SİTEMİZİ BEGENEREK TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Çok erken tesbit edilmiş şanslı hasta grubunda uygulnabilen bir tedavi yöntemidir ve yöntemde boyuna bir kesi atılmasına gerek yoktur hastanın agız boşlugundan lazer ışınları kullanılarak kanserli bölge yakılır.

Larenks Kanseri Radyoterapi (IŞIN TEDAVİSİ)

Yüksek enerjili iyonizan ışınlar kullanılarak yapılan ışın tedavisi yöntemidir erken evre larenks kanserinde cerrahi yöntem kadar başarılı bir yöntemdir x ışınları ile kanser hücreleri öldürülür ortalama tedavi 6 ile 7 hafta arası sürer.Radyoterapi bazı hasta grublarında ana tedavi olarak uygulanacağı gibi bazende cerrahi yönteme tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilir.

Larenks Kanseri Kemoterapi Tedavisi

Kanser hücrelerinin ilaçlar kullanılarak öldürülmesi işlemidir tümör boyutunun küçülmesi için uygulandığı gibi ameliyat sonrası uygulanabilir yan etkileri fazla olan bir tedavi şeklidir ve uzmanları tarafından hastane ortamında uygulanır. Kimi zamanda cerrahi uygulanmadan radyoterapi ve kemoterapi ana tedavi olarak uygulnabilir

Larenks Kanseri Risk Faktörleri

İlk ve en öncelikli sebep sigara kullanımıdır hastalık teşhişi koyulan hastaların %96 da sigara kullanımı mevcuddur sigara içen bir insanın sigara içmeyen bir insana göre kansere yakalanma ihtimali 30 kata kadar  daha fazladır.

 

Savaş Ay ile ilgili yazımız için tıklayınız.

 

Alkol kullanımıda baslıca bir etkendir sigara ve alkol kullanımı olan hastalarda bu ihtimal dahada aartmaktadır

Petrol boya kaynak ve ağaç işleri gibi bazı sektörlerde çalısan insanlarda risk grubunda bulunmaktadır

Facebook sayfamızı beğenerek bizi takip edebilirsiniz.

Akciğer   Kanseri için tıklayınız

Meme      Kanseri için tıklayınız

Prostat    Kanseri için tıklayınız

mide        Kanseri için tıklayınız

Lenf         Kanseri için tıklayınız

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar