Ağız Tümörleri

Ağız Kanseri Nedir? tedavi yolları nelerdir? Ağız Kanseri Ağız kanseri, genel olarak daha çok alt dudağın üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezleri gibi anatomik yapıların komşuluğunda ve arkasında oluşmuş olan kanser hastalığına denir.
 

Ağız Kanseri 


Ağız kanseri, genel olarak daha çok alt dudağın üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezleri gibi anatomik yapıların komşuluğunda ve arkasında oluşmuş olan kanser hastalığına denir. Yapılan araştırmalar neticesinde ağız kanseri diğer adı ile ağız tümörü görülme sıklığı bayanlara göre erkeklerde daha fazladır.Ağız kanserinin bayanlara oranla erkeklerde görülme sıklığının başlıca nedenleri sigara alkol gibi kanser yapıcı maddelerin kullanımının daha fazla olması ve ağız temizliği konusunda bayanlar kadar hassas olmamarı ağız tümörlerinin başlıca nedenleri olarak görülmektedir.

Ağız tümörleri tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi erken teşhis edilmezse ölümcül olabilir.ağız tümörlerinin başlıca tedavi yöntemleri ameliyat yani cerrahi yöntemler,radyasyon terapisi ışın tedavisi (radyoterapi)ve hastalık yayılımını engelemek ve hastalık kontrolü sağlamak amacıyla kemoterapi uygulamalarıdır.

Ağız kanseri erken teşhis edilmesi hastalık ontrolü ve kesin iyileşme için son derece önemlidir.

Agız kanserleri beslenmeyi direk etkilediği için yaşam kalitesini son derece etkilemektedir.

 

Ağız Tümörleri


Ağız kanserleri gerek yerleşim yerlerinden dolayı gerek düzenli olarak hekim kontrolüne gitmeyen bir toplum olmamızdan dolayı erken teşhis edilmeleri çok zor olabilmektedir.Düzenli olarak diş hekimine gidersek diş hekimleri yapacakları muayeneler neticesinde kanser oluşumunu fark edip bizi radikal tedavilere yönlendirebilirler.

Ağız Tümörleri Belirtileri

  • Dudaklarda, diş etlerinde ve ağız içinde meydana gelen ve iyileşmeyen yaralar
  • Yanakta  şişkinlik veya kalınlaşma his kaybı
  • Ağız içinde meydana gelen hissizlik,uyuşma h
  • Diş etlerinde, dilde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı benekler
  • Çiğneme ve yutma da zorluk yaşanması
  • Ağzınızda acı veya tarifsiz bir ağrı veya bilinen bir sebep olmaksızın boğazınıza bir şey takılma hissi
  • Takma dişlerin kötü bir şekilde yerleşmesine neden olan çene şişkinliği
  • Ses değişikliği

Bu belirtilerin fark edilmesi kesin bir kanser oluşumuna işaret etmez.Kesin teşhis ancak uzman hekim tarafından koyulabilir.Uzman bir hekimden destek almadan farklı çözümler aramayınız.En iyi tedavi uzman hekimler tarafından yapılan tedavidir.

Facebook sayfamızı beğenerek bizi takip edebilirsiniz.

Akciğer   Kanseri için tıklayınız

Meme      Kanseri için tıklayınız

Prostat    Kanseri için tıklayınız

mide        Kanseri için tıklayınız

Lenf         Kanseri için tıklayınız

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar