Bebeklerde İshal Nedenleri

Bebeklerde ki sağlık sorunlarının başında ishal gelir. Bebek ishalleri iyi gözlenmeli ve tıbbi deste Bebek ishali anne sütü ile beslenmesi sağlanan bebeklerde diğer bebeklere oranla oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Anne sütünün yapısında bulunan maddeler sayesinde ishal oluşumuna sebep olabilen mikroorganizmaların oluşması son
 

İshal nedir ve bebeklerde ishal nasıl önlenir?

Bebek ishali anne sütü ile beslenmesi sağlanan bebeklerde diğer bebeklere oranla oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Anne sütünün yapısında bulunan maddeler sayesinde ishal oluşumuna sebep olabilen  mikroorganizmaların oluşması son derece önlenir.

Bebeklerde ishal nedenleri

Bebeklerde ishal belirtileri

Sık sulu dışkılama; Dışkının sıklığının ve miktarının artması ve dışkının sulu bir şekilde olmasıdır.

İshal bebeklerde her zaman olabilecek bir hastalıktır.Bebeklerde yazın daha çok olarak tüketilen taze meyve tüketimine bağlı olarak artabilir.

Bebekler de İshal Belirtileri

 • Hastalık
 • Diş çıkarma
 • Bebeklerin belli başlı gıdalara karşı olan hassasiyet
 • Fazla meyve ve meyvesuyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi
 • Gastrointestinal enfeksiyon (bağırsaklarda mikrobik enfeksiyon gelişmesi)
 • Antibiotik tedavisi (antibiotik tedavisi sırasında bebeğe yoğurt yedirilmesi içerdiği canlı kültürler nedeni ile onu ishalden koruyabilir.)


Nedenleri çok çeşitli olmasından dolayı ishalin tedavisi değişmektedir.İshalin en yaygın ishal tedavisi diyet ile yapılandırılmasıdır.

Bazı durumlarda  bebek doktorları ishale karşı ilaç önerebilirler.İshal olan bir bebeğe doktor onayı olmadan ilaç uygulanmamalıdır, aksi takdirde bebeğin sağlığını tehlikeye atabilirsiniz.

Bebekler de ishal tedavisi

Bebeklerde ishale bağlı olarak  pişik oluşumunu engellemek için bebeklerin alt temizliklerinin her dışkılamadan sonra değiştiriniz ve her değiştirmede pişik kremlerinin kullanılması gerekir.Bebek çok küçükse ve ağır bir ishal olduysa sıvı tedavisi için hastaneye yatırmak uygun olur. İshalde birçok durumda mama yada annesütü vermeye devam etmeniz en iyi yöntemdir. İshalli bir bebek geçici olarak laktoza (inek sütünde bulunur) karşı dayanıksız olduğundan laktoz içermeyen bir gıda rejimi önerilir.

 • İshale bağlı olarak oluşmuş olan sıvı kaybını önlemek için en azından iki saatte bir 50-60 ml sıvı verilmesi gerekir. Anne sütüne veya hazır mamalara ilave olarak eczanelerde bulunan ishal için hazırlanan bir rehidrasyon karışımı tavsiye edilir. İki veya üç dakikada bir bir kaşık, bardak veya biberon ile birkaç yudum verilmesi uygundur. Bebeğe kesinlikle tatlandırılmış yiyecekler, yapay meyve suları vermeyin.
 • Eğer bebek düzenli bir şekilde alıyorsa katı yiyeceklere devam edebilirsiniz. Bebek ne kadar sık beslenirse ishalin etkisi o kadar az olur. Muz püresi, pirinç, patates ve makarna gibi nişastalı gıdalar iyi seçim oluştururlar.
 • Eğer kusmada varsa katı gıdalar kusma durana kadar verilmemelidir. Ancak süzülmüş ve seyreltilmiş meyve suları verilebilir. Biraz daha büyük bebekler için sulandırılmış meyve suyu ile karışık gazoz verilebilir.
 • Genellikle iki veya üç gün sonra dışkı normale dönmeye başladıktan sonra doktorunuz artık normal beslenmeye dönebileceğinizi tavsiye edecektir ancak yinede bir kaç gün daha süt ve süt içeren katı gıdaları kısıtlı tutmaya dikkat edin.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

 • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar